June 2, 2021
Kobiety zmienne są? O stroju damskim i jego ewolucji
Strój kobiecy ewoluował na przestrzeni wieków. Jakich używano niegdyś materiałów, a jakie tekstylia warto mieć w swojej pracowni współcześnie? Kobiety, ach kobiety…
Przed ostatnie 100 lat moda damska przeszła wiele ciekawych transformacji, w dodatku niektóre jej elementy wracają cyklicznie w odświeżonej formie. Prześledźmy zatem wspólnie te zmiany. W latach 20., szczególnie charakterystycznych, kobiety wybierały zazwyczaj ubrania o swobodnych krojach (w modzie codzienne dominowały chłopięce kroje), dobierając do nich: kapelusz muszkietera, beret czy cieliste rękawiczki. Sukienki były bogato zdobione i obszywane nierzadko frędzlami. Na ramiona zarzucało się zaś eleganckie boa z piór. Aby poczuć klimat czasów dekadenckiej elegancji, warto obejrzeć filmy do nich nawiązujące, takie tytuły jak np.: Wielki Gatsby, Aviator czy Chicago.
Jednak już 10 lat później zaczęła się moda na podkreślenie sylwetki bardziej dopasowanym do niej krojem odzieży. Panie zakładały więc sukienki podkreślające talię, często z kołnierzykiem, a do kompletu dobierały kapelusz z dużym rondem. Oprócz tego popularne były kuloty, czyli spódnico-spodnie, które dziś wróciły do łask. To czasy przesycone miękkimi i wygodnymi tkaninami, koronkami oraz dzianinami. Szczególną popularność zyskały ponadto futra.
Lata 40. przyniosły zaś pewną uniformizację damskiego ubioru, pojawiły się dwuczęściowe, jednokolorowe garnitury z marynarką zapinaną na guziki, której towarzyszyła biała koszula, apaszka i prosta spódnica do połowy łydek. Panie zwracały szczególną uwagę na uniwersalność i wygodę noszenia odzieży. Z uwagi na trudne czasy wojenne, popularne były materiały z odzysku oraz wszelkie przeróbki.
Kolejne dziesięciolecie to z kolei czas spódnic szytych na kole, popularny był wówczas styl pin up girl. Ikoną stylu tego czasu była bez wątpienia Audrey Hepburn, która nosiła spodnie capri, baletki i proste sweterki, czyli bardzo minimalistyczne stroje. Pojawiły się wówczas także pierwsze niebieskie jeansy oraz skórzane kurtki, zwiastujące rewolucję obyczajową.
Z kolei lata 60. to rozkwit stylizacji a`la Kennedy, których ważną składową były ołówkowe sukienki i perły. Moda stawała się jednak coraz bardziej demokratyczna. Czasy te kojarzą się ze słynną supermodelką, która występowała pod pseudonimem Twiggy. Kobiety nosiły wówczas także sukienki mini w kształcie litery A, które uzupełniały pantofelkami mary jane. Popularne były ponadto materiały do szycia w geometryczne wzory. Na ulicach można było zobaczyć też panie we wzorzystych tunikach czy dzierganych sweterkach z dzianiny.
Lata 70. przyniosły z kolei hipisowski luz. Popularne były długie marynarki zapinane na dwa guziki z szerokimi klapami bądź luźne kamizelki. Królowały również dzwony, czyli spodnie z rozszerzanymi nogawkami, winylowe ubrania, ramoneski czy martensy lub buty na platformach. Największą popularnością cieszyły się wówczas materiały w printy.
W latach 80. górne części garderoby – marynarki czy bluzki, miały zaś wszyte poduszki, których zadaniem było poszerzanie ramion. Panie chciałby bowiem strojem demonstrować swoją siłę i charyzmę, pokazać swoją niezależność od mężczyzn. Równocześnie pojawiały się inspiracje w stylu disco, a więc: błyszczące materiały, lateksowe legginsy, cekinowe sukienki, tiulowe spódnice, wysokie szpilki, biżuteria z tworzywa sztucznego. Zaczęto ponadto łączyć elementy sportowe z eleganckimi.
Lata 90. to zaś czas T-shirtów i bardziej sportowych „stylówek”. Triumfy świeciły również: spódnica mini, kolczyki koła i buty w szpic. Popkultura wpływała mocno na trendy. To czasy popularności Spice Girls, które wybierały wyraziste, również kolorystycznie, odważne kreacje. Popularne były krótkie topy, kraciaste spódnice, spodnie z wysokim stanem oraz ogrodniczki. Takie stylizacje można było zobaczyć w jednym z kultowych wtedy seriali: Przyjaciele, Beverly Hills 90210 i Jezioro Marzeń.
Dziś klienci z dużo większą uwagą przyglądają się składom zakupywanych przez siebie ubrań. Dlatego w porównaniu do wspomnianych powyżej czasów, warto konstruować swoje kolekcje w oparciu o wysokiej jakości dzianiny i tkaniny. Na znaczeniu zyskują również naturalne materiały, gdyż chcemy być ekologiczni.