16 lutego, 2021

Dzianina – materiał o wyjątkowym znaczeniu

Bez tego krawiec, choćby najbardziej obrazowo o tym opowiadał, nie stworzy arcydzieła, o czym można przekonać się, czytając chociażby znaną baśń: „Nowe szaty króla” Hansa Christiana Andersena. Mowa, rzecz jasna, o materiałach, od których zaczyna się myślenie o produktach, jakie z nich powstaną: ubrania damskie, moda męska czy dla przykładu zasłony. Postrzegamy właściwości tekstyliów zmysłowo: kolor, wzór, faktura… Ale warto również zwrócić uwagę na ich rodzaj. Dlaczego opłaca się zatem postawić właśnie na dzianinę? Rozbudza kreatywność projektanta i kochają ją klienci, gdyż zgrabnie otula figurę.

W tajemnicy przed rodzicami prucie ubrań na strychu, aby podpatrzeć ich konstrukcję i zastosowane techniki krawieckie, a następnie tworzenie czegoś właściwie z niczego – ręczne szycie np. strojów dla lalek przy wykorzystaniu materiałów pozyskanych ze starych zasłon czy firanek (przecież takie materiały do szycia są najbardziej dostępne dla dzieci)… Wielu krawców zapewne z lubością wspomina tak swoje dzieciństwo. Nasze pasje rodzą się bowiem nierzadko wtedy, kiedy mamy jeszcze kakao pod nosem. Później, gdy przybywa wiosen, w ruch idzie już maszyna do szycia, która otwiera przed młodą osobą dużo większe możliwości niż posługiwanie się wyłącznie zręcznymi rękami, igłą i nitką. Czasem ten dar otrzymujemy w genach, ale to wytrwała i pełna wewnętrznej pasji praca z tekstyliami, czyni z nas krawca z prawdziwego zdarzenia.

A każdego krawca fascynują tekstylia – wzory, gramatury, sploty… Jak wygląda ich produkcja? Z wybranego surowca, np. bawełny (naturalny materiał), powstaje przędza, a z niej konkretny materiał, który może się różnić sposobem połączenia poszczególnych włókien. Projektanci szczególnie upodobali sobie dzianiny (materiały pod względem produkcji dzieli się na trzy rodzaje: tkaniny, dzianiny i włókniny), gdyż ich różnorodność (mieszanki przędzy i rozmaite sploty tworzą odmienne struktury i efekty) przynosi im wiele radości i pozwala pracować z produktem jeszcze bardziej twórczo. Nic dziwnego, że moda na ubrania z dzianiny w sezonie wiosna-lato 2020 r. zawładnęła sercami wielu kobiet na całym świecie. Dzianinowe krótkie sweterki, topy z dekoltem typu halter czy sukienki nosiły wówczas najbardziej znane Influencerki. Ten trend jest nadal żywy, dlatego warto poznać ten materiał „od podszewki”.

Dzianiny powstają w procesie dziania, które przypomina robienie na drutach czy też szydełkowanie. Jedna lub wiele nitek łączy się w oczka, które tworzą rządki lub kolumienki. Największą zaletą tego materiału jest elastyczność, dzięki której idealnie dopasowują się do ciała, niczym „druga skóra”. Warto kupować je jednak od sprawdzonych dostawców, bo tylko wówczas mamy gwarancję jakości użytej do ich produkcji przędzy. Wiele powiedzą nam również certyfikaty, jak chociażby Oeko-Tex standard 100, dzięki któremu zyskujemy pewność, że nie posiadają szkodliwych substancji w swoim składzie. Inne cenne oznaczenia to także dla przykładu: OCS BLENDED (wyrób zawiera min. 5% materiału organicznego) czy Global Recycled Standard (zawiera co najmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu).

Niebagatelne znaczenie w biznesie tekstylnym dla powodzenia działań ma dostępność materiałów, o czym wiele firm dobitnie przekonało się podczas kryzysu związanego z Covid-19. Medas Textile posiada duży magazyn w Polsce, zatem sprzedaż możliwa jest do realizacji w każdej chwili, nawet tylko jednej belki wysokiej jakości dzianiny o doskonałych właściwościach technicznych i różnorodnym wykończeniu pod względem kolorystyki, wzoru czy faktury. Nic, tylko szyć!