Duben 23, 2021
Bawełna organiczna czy konwencjonalna?
Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej wrażliwi na zagospodarowanie otaczającej nas przyrody i losy zwierząt. Zwracamy ponadto znacznie częściej uwagę na ekologiczną żywność i odzież z naturalnych włókien. Chcemy bowiem żyć w zdrowiu, a w dodatku w harmonii z Matką Ziemią. Dlatego na znaczeniu zyskują marki tekstylne, które dostrzegają ten trend i tworzą swoje produkty w duchu ekoprojektowania. Dziś opowiemy o jednym z najpopularniejszych materiałów: bawełnie – czy zawsze jest ona eko? Czym różni się bawełna organiczna od konwencjonalnej?
Naturalne materiały są dziś w cenie. Prym wśród nich wiedzie przede wszystkim bawełna (organiczna oraz konwencjonalna), która pojawiła się w Europie ok. 800 roku n.e. za sprawą arabskich kupców. Zanim stała się powszechna i dostępna cenowo minęło jednak sporo czasu. Czy produkując wyroby tekstylne z bawełnianych materiałów, rzeczywiście dbamy zatem o środowisko? Otóż odpowiedź nie jest taka oczywista – wszystko zależy od sposobu uprawy rośliny i obróbki czerpanych z niej włókien. Dla lepszego zrozumienia sprawy, warto zatem opisać te procesy.
Bawełna to roślina wymagająca szczególnej pielęgnacji – do rozwoju potrzebuje wysokich temperatur i dużej wilgotności. Z pola pozyskuje się ją w sposób mechaniczny. Po oczyszczeniu z nasion i liści włókna są selekcjonowane. Krótkie służą do produkcji waty, a długie – bawełnianej przędzy, która w kolejnych krokach poddawana jest jeszcze procesowi skręcania. To od niego zależy w dużej mierze jej jakość.
Dostępne na rynku są materiały wykonane z bawełny organicznej bądź konwencjonalnej. Na czym polega różnica? Na przemysłowych plantacjach używa się dużej ilości chemii, aby przyspieszyć cykl wegetacji roślin. Stosuje się ponadto repelenty na owady. Zanieczyszczenia z takich upraw (a odpowiadają one za zużycie pestycydów w skali świata sięgające nawet do 25%) trafiają do wód gruntowych. A więc wpływają niekorzystnie na okoliczne ekosystemy. Do produkcji bawełny organicznej nie używa się zaś chemicznych środków z korzyścią dla zdrowia człowieka i środowiska. Glebę nawozi się wyłącznie naturalnymi nawozami. Zbiory wykonuje się zaś metodą tradycyjną – ręcznie. Ten sposób uprawy wpływa pozytywnie na jakość włókien, które wykazują większą wytrzymałość mechaniczną.
W trosce o zdrowie klientów warto zatem wybierać materiały wykonane z bawełny organicznej (bawełna organiczna to najlepszy wybór). Mamy wówczas pewność, że wykonane z niej tekstylia posłużą klientom przez długi czas, a przede wszystkim będą w pełni bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry alergików czy dzieci. O organicznym pochodzeniu dzianiny czy tkaniny świadczy dla przykładu certyfikat GOTS. Materiały do szycia MEDAS Textile go posiadają (o tym certyfikacie pisaliśmy TU).